"Ludzie stanowią zagrożenie dla swego własnego gatunku..."
John Green jest znany przede wszystkim jako autor powieści młodzieżowych. W swoich książkach porusza trudne tematy związane m.in. z poważnymi chorobami. Prywatnie mierzy się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, o czym dowiadujemy się z kart jego najnowszej publikacji "Antropocen. Twój i mój świat", która ukazała się w Polsce dzięki Wydawnictwu Bukowy Las. Jak sam autor stwierdza, jest to książka należąca do literatury faktu (na końcu znajdują się notatki - z nich można się dowiedzieć m.in. o pomysłach na poszczególne rozdziały i wykorzystanych źródłach).
Autor w swoich esejach zwraca uwagę na bardzo ważne kwestie związane z istnieniem naszego gatunku i jego wpływu na losy planety. Zaznacza, że to od nas - ludzi - zależy, kiedy dojdzie do kolejnego globalnego wymierania. Przy okazji ocenia w pięciogwiazdkowej skali różne, istotne z jego punktu widzenia osiągnięcia, odkrycia, zjawiska...
Gatunek, który zawsze umiał tylko znajdować drogę do "więcej", musi teraz znaleźć drogę do "mniej".
John Green pokazuje nam liczne sprzeczności, z którymi mamy do czynienia. Robi to w sposób wyrazisty. Zestawia życie ze śmiercią, radość z depresją, nadzieję z obawą.
Co to oznacza - żyć w świecie, w którym masz moc uśmiercania tysięcy gatunków, ale możesz też zostać powalony na kolana albo uśmiercony przez pojedynczą nić RNA?
Największe wrażenie zrobiło na mnie przedstawienie historii Ziemi w przeliczeniu na jeden rok kalendarzowy. Miłośnicy "Parku Jurajskiego" znajdą sporo interesujących faktów, ponieważ autor zwraca uwagę na elementy fikcyjne, o których warto wiedzieć. Totalnym zaskoczeniem dla mnie był z kolei esej poświęcony Jerzemu Dudkowi, jego życiorysowi oraz historycznej chwili, która została przedstawiona z perspektywy samego Dudka, jak i Jamiego Carraghera. Z biologicznego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na gatunki, którym autor poświęcił uwagę - bernikla kanadyjska, Staphylococcus aureus, wiechlina łąkowa, platan zachodni, ale szczególnie interesujące jest ukazanie błędów merytorycznych i okrucieństwa, do jakich dopuścili się twórcy pewnego tzw. filmu dokumentalnego o lemingach.
Książkę czyta się świetnie. Nie zniechęca poważna tematyka, gdyż została ona przedstawiona w bardzo lekkiej formie. Analizy, przemyślenia, ogromna empatia, dawka humoru to cechy charakteryzujące "Antropocen". Kończąc jeden rozdział zastanawiamy się, co też autor zaserwuje nam w kolejnym, ponieważ jego wnikliwość i niesamowita umiejętność przedstawiania, często zwyczajnych zagadnień jest naprawdę godna podziwu. Czasami jednak miałam wrażenie, że użyte słowa/sformułowania nie do końca oddają zamierzony przekaz, ale to akurat może mieć związek z tłumaczeniem.
Podczas lektury możemy wyczuć niesamowitą wrażliwość, miłość do świata i ogromną troskę o jego losy - o naszą wspólną przyszłość.
(...) świat nas przeżyje - a nawet stanie się bez nas w pewnym sensie bardziej żywy. Będzie więcej śpiewających ptaków. Więcej wędrujących zwierząt. Więcej roślin przebijających się przez nasze chodniki (...)
Cieszę się, że John Green - autor powieści młodzieżowych zdecydował się na poruszenie tak ważnej tematyki. Przyznaję mu za to pięć gwiazdek 😉
📚📚📚📚📚📚📚
Tytuł: "Antropocen. Twój i mój świat"
Autor: John Green
Stron: 344
Wydawnictwo: Bukowy Las
Kategoria wiekowa: 13+
Komentarze
Prześlij komentarz