"Historia ewolucji" dla małych i dużych
Dla tych, którzy uwielbiają piękne fotografie, realistyczne ilustracje oraz liczne ciekawostki
"Historia ewolucji" to publikacja, obok której nie da się przejść obojętnie. Zainteresuje ona zarówno pasjonatów, jak i osoby, które po prostu lubią odkrywać różnego rodzaju tajemnice i zagadki. Z uwagi na liczne zdjęcia (w tym wielu dinozaurów) nawet kilkulatki z ogromnym zainteresowaniem słuchają czytanych fragmentów. Z moich obserwacji wynika, że dzieci szczególnie lubią sekcje oznaczone jako "Nawigacja"/"W centrum uwagi", które to umożliwiają bezpośrednie powiązanie tekstu z zamieszczonymi ilustracjami. Teksty pobudzają wyobraźnię i zachęcają do analizowania przedstawianych kwestii.
"Według jednej z teorii wytwarzanie jadu u jaszczurek i węży rozwinęło się niegdyś tylko raz, a wszystkie węże pochodzą od wspólnego przodka i należą do kladu Toxicofera. W trakcie ewolucji ilość jadu wytwarzanego przez niektóre węże została ograniczona lub zdolność do jego produkowania utracona. Według innej teorii wydzielanie jadu rozwinęło się u różnych grup węży niezależnie. Pierwszy pogląd, odrzucany przez wielu specjalistów, ostatnio odzyskał wiarygodność, gdyż w wyniku badań genetycznych stwierdzono, że geny determinujące wytwarzanie jadu obecne są też u węży, które dziś go nie produkują."
Pisanie o ewolucji nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nieustannie i niezależnie od siebie prowadzone badania oraz liczne odkrycia sprawiają, że informacje wymagają ciągłej aktualizacji. Poruszane w "Historii ewolucji" zagadnienia są przedstawiane z różnych perspektyw, a częste zwracanie uwagi na szczególnie interesujące treści sprawia, że czytelnik nie jest w stanie się nudzić, a to moim zdaniem jest wyjątkowo ważne.
Komentarze
Prześlij komentarz