Dla naukowca "niepewność" oznacza "brak pewności", a nie niewiedzę.

"Radość nauki" to książka, po którą warto sięgnąć, choć uprzedzam, że nie jest to publikacja, którą pochłonie się jak powieść. Sama musiałam kilka razy odetchnąć. Jim Al-Khalili stawia sobie niełatwe zadanie - chce wyjaśnić, w jaki sposób myślenie naukowe może dać nam kontrolę nad skomplikowanymi, a czasem również sprzecznymi informacjami. Wszystko dlatego, że nauka ma wspierać nas w rozwikływaniu zawiłości świata i wypełnianiu luk w posiadanej wiedzy.


(...) nauka ma dużą przewagę, ponieważ opiera się na "metodzie naukowej"

Książka jest podzielona na osiem rozdziałów. Na końcu znajduje się słowniczek zawierający ważniejsze pojęcia (m.in.: błąd potwierdzenia, dysonans poznawczy, metoda naukowa, postprawda, randomizowana próba z grupą kontrolną, rzeczywistość obiektywna). Dodatkowo otrzymujemy bibliografię oraz indeks, dzięki którym łatwiej zgłębić bardziej interesujące nas zagadnienia czy też wrócić do konkretnych fragmentów.

Osoby reagujące przysłowiową wysypką na wszelkie wzmianki na temat COVID-19 mogą sobie od razu darować tę lekturę, ponieważ autor wielokrotnie porusza ten temat. Osobiście nie uważam tego za wadę, ale chciałabym oszczędzić czytelnikom ewentualnego rozczarowania. Podejrzewam jednocześnie, że ta lektura takim osobom przydałaby się szczególnie. Jest tu nawet trochę na temat teorii spiskowych czy płaskoziemców oraz sposobów ich rozumowania. Drugim, nieco drażniącym niektórych, tematem są odniesienia do polityki. Nie znajdujemy tu jednak ukierunkowania ze strony autora. Brak jego osobistych poglądów. Odwołania te pojawiają się w kontekście nauki i jej wpływu (bądź braku) na decyzje polityków. Ponadto są również filozoficzne rozważania.

Autor rzeczowo tłumaczy poszczególne zagadnienia związane z nauką. Ich znajomość jest niezwykle istotna w codziennym życiu, by nie dać sobą manipulować i być może nawet nieświadomie nie szerzyć nieprawdziwych informacji. Mam jednak wrażenie, że osoba bez odpowiedniej determinacji może uznać książkę za mało interesującą, a może nawet za trudną. Jest w niej jednak sporo naprawdę cennych uwag.

(...) naukowcy powinni doradzać politykom tylko w dziedzinach, w których się specjalizują.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ruch i ćwiczenia są ważne, ale być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak bardzo...

Warto sięgnąć - nie tylko przed maturą

Współpraca